23 Temmuz 2018’de hepinizi Kurucu Meclise davet ediyoruz

611
omonoia laos

Sevgili Omonia Taraftarları, Sevgili Boyun Eğmeyen Yeşil Halk,

Bugün sizlere, tüm taraflarca önümüze çıkarılan engellere, birçok kurum tarafından yüzümüze kapatılan kapılara ve Atletik Kulübümüzü kurma mücadelimize karşı açtıkları savaşa rağmen denemekten vazgeçmediğimizi ve son onayı almamız için şu an önümüzde sadece birkaç küçük prosedür kaldığını gururla duyururuz. Hepimizin heyecanla beklediği ve bize her gün “ne zaman?” diye sorduğunuz an geldi. Hepinizi 23 Temmuz 2018’te “Halkın Atletik Kulübü Omonia 1948”in Kurucu Meclis toplantısına davet ederiz. Kurucu Meclis toplantısının tüm detayları yeni bir açıklamayla duyurulacaktır.

Kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi ve nereye gitmek istediğimizi anlatmaya geçmezden önce Atletik Kulübümüzün kayıt sürecinde bu olumsuz ortamdan etkilenmeyerek görevlerini önyargısız yerine getiren çeşitli kurumlardaki kişilere teşekkür etmemiz gerekir. Herhangi bir dış müdahaleden etkilenmeyerek başvurumuzu şu ana dek inceleyen Pansolian (Tüm-Solya) Federasyonu üyelerine teşekkür ederiz. Bu noktada sağlık sorunu yaşayan Pansolian Federasyonu Başkanı’na acil şifalar dileriz.
“Halkın Atletik Kulübü Omonia 1948”in doğuşu artık bir gerçek. Doğum, doğada ve toplumda neşe kaynağı olsa da doğuşumuzun bir ölümden yükseldiğini görmezlikten gelemeyiz. 29 Mayıs’ta, çocukluğumuzdan beridir öğretildiğimiz ve Omonia taraftarlarının nesilden nesile miras olarak aktardığı prensip ve değerlerle hepimiz için bir FİKİR olan OMONIA’nın öldüğü o gecede, 1948’in prensipleri, idealleri ve ideolojisiyle yeni bir Atletik Kulüp kurma dışında başka bir seçenek yoktu.

Biz, futbol kulüpsüz kalanların ihtiyaçları doğrultusunda kurulan ve taraftarları olan bir futbol takımı değil, futbol takımı olan taraftarların oluşturduğu çok eski köklere sahip yeni bir Atletik Kulübüz. Biz, Kıbrıs’ın durgun sularını dalgalandırmaya gelen “Halkın Atletik Kulübü Omonia 1948”iz. Şimdi gelelim kim olduğumuza…

AMBLEM:
Dünyayı simgeleyen başak ile gökyüzündeki yıldız arasında gururla dalgalanan bayrak üzerinde yeşil Yonca. Başak geldiğimiz sınıfı, başlayacağımız amatör futbol ligini (Kıbrıs’ın kırsal kesimlerinde yer alan) hatırlatırken, gökteki yıldız kaybolmamamız ve ideallarimizle değerlerimizi taşıyan yolu göstermesi içindir.

İSİM:
Atletik – Modern zamanların şikeli oyunları, yönünü kaybetmiş taraftarları ve mafya ile milyonerlere satılması yerine, sporun antik zamanlardan beridir içerdiği idealler olan adil oyun, dayanışma ve eşitliği kucaklar.

HALK çünkü kulüp için önemli olan her konuda şeffaflık ve demokrasiyle taraftarları karar verecek. Taraftarlar hangi yolun izleneceğine ve kulübün ne kadar yükselmek istediğine karar verecek. Halktan, Halk için ve esas sahipleri senden bana, halk olan bir kulüp. Halk tarafından yönetilmenin ve profesyonelliğin başarıyla birlikte varolabileceğini ispatlayan bir kulüp.

OMONIA, Kıbrıs futbolu için tarihsel, hepimizin kalplerine kazınmış bir isim, bizden çalınana kadar devrimle doğan annemizin adı. Onu sadece isim olarak değil, taşıdığı anlamıyla da hayatta tutmak borcumuzdur.

1948 özellikle iki toplumlu Maden İşçileri Grevleriyle sömürgecilik karşıtı mücadele ve sınıf mücadelesinin keskin patlaması adına Kıbrıs’ta tarihi bir yıldır. Aynı zamanda, Yunanistan İç Savaşı Kıbrıs’taki kulüpleri direkt etkileyerek, sporcuları kağıda imza atmaya zorladı. Sporcuların bazıları “kağıdı getirdiklerinde, boyun eğmediler” ve ada genelinde Halkın Kulübü’nün kurulmasına öncülük ettiler. 2018 yılında boyun eğmeyip, “Yaşasın 1948 ve temsil ettikleri” diye haykırmak her zamankinden daha ağır bir borçtur.

Hade başlayalım kardeşler ve kızkardeşler, aslında gerçeği söylemek gerekirse, başlamıyor, temiz alınlar ve sıkılmış yumruklarla devam ediyoruz. Hade pazarları renklendirmeye ve büyük stadyumlardan uzaklaşarak onurumuzu bulmaya geri dönelim. Geleceği ellerimizle inşa edelim. İlk tişörtümüzü giyme onuruna sahip sporcularla anlaşma imzalayalım. Ağların ilk sallanmasını gidip çocuklarımızla kutlayalım ve bu grubun onlara, bize ve kulübümüzün yanında durmayı seçen herkese ait olduğunu söyleyelim.

Hade tarih yazalım ki takımımızın ne olduğu sorulduğunda Halkın OMONIA’sı cevabını verebilelim. Çünkü birçok takımın taraftarları olsa da ancak sadece bizim takımımızın Halk’a ait olduğunu haykırabiliriz.

Sonuç olarak eğer halen kim olduğumuzu merak edenler varsa, daha da netleştirelim.
Bizler, utanması gereken birilerinin uzaklaştırdığı sizin çocuklarınızız.

Bizler, öğretenler unutsa da öğrendiklerimizi taşıyanlarız.

Bizler, moderinizasyon bahanesiyle satılmayı kabul etmeyenleriz.

Bizler, futbolda romantik ve aynı zamanda başarılı olunabileceğine inananlarız.

Bizler, başarısız olacağımız bahsine girenlere gülenleriz.

Bizler, değişmeyi düşünmeyen belki de son romantikleriz.
Bizler, yaşadığımız kirli dünyada şeffaflığı bayrağımız yapacak olanlarız.
Bizler, tek zenginliği temiz elleri olanlarız.

Bizler, inşa ettiğimiz ve edeceklerimizi, değerlerimizle ideallerimizi satarak değil, ellerimizle yaratanlarız.

Bizler, arkamızda destekleyen birisi olmayan ama her şeyi vermeye hazır olan ve Tasos Livaditis’in de oldukça güzel yazdığı gibi “Biz hiçbir şeyi olan ve dünyayı almaya gelenleriz”.
Hade 23 Temmuz’da buluşalım…

SHARE